środa, 6 lipca 2011

System ligowy w Polsce


W ostatnim roku wiele się mówiło o reorganizacji rozgrywek ligowych w piłce nożnej. Ma to oczywiście plusy jak i minusy. Chciałbym Państwu w jakiś sposób przybliżyć dzisiejszy wygląd hierarchii lig, którą stworzył Polski Związek Piłki Nożnej. Na razie to chyba najgorszym skutkiem przeprowadzenia reformy piłkarskiej w Polsce jest upadek, bądź rezygnacje z grania w danej lidze wielu klubów. Przykładami są znane kluby, typu Walka Makoszowy czy Koszarawa Żywiec, które ze względu na duże wydatki z tytułu gry w ligach nie dały rady utrzymać się na tym poziomie. Sportowo jak najbardziej dawały radę, kondycja finansowa została jednak znacznie naruszona. Duży wpływ na to miał trwający nadal kryzys gospodarzy, jednak to już całkiem inna historia.
W najwyższych ligach nie zaszło zbyt wiele zmian. Ponumerowano jednak trochę dziwnie ligi, na wzór na przykład angielskiej ligi. Ekstraklasa to w naszym kraju najwyższa liga. Następnie jest pierwsza liga (niegdyś 2 liga!) do tej pory wielkich zmian nie ma, jedynie w nazewnictwie. Całość zaczyna się komplikować od kolejnych szczebli.
Dawną trzecią ligę przekształcono w drugą ligę. Dziś II liga podzielona jest na dwie grupy. Wschodnią i Zachodnią, w której gra 18 drużyn. Poziom bardzo wysoki porównując wszystko z dawnym rozwiązaniem. Dawniej były cztery grupy tej klasy rozgrywkowej.
Dalej jest III liga, którą podzielono średnio na dwa województwa. Razem jest osiem grup, w których w każdej rywalizuje dokładnie 16 drużyn.
Pozostałe ligi zostały w takim stanie jak były przed reorganizacją. IV liga jest co prawda piątą klasą rozgrywkową jednak podział jest ten sam, według województw. Następnie są popularnie nazywane Okręgówki, później A klasa, B klasa, C klasa (w każdym województwie jest inaczej, bo np. w Śląskim jest tylko do B-klasy.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz